Kennel Brufinn

Blogi

Ensiksi Onnea 31.5 2 vuotta täyttäneet Brufinn K-pennut: Neo, Tessu, Toki, Aapo, Dopey, Leo, Muikku ja Kaspu!

Ja 7.6 2 vuotta täyttävät Brufinn L-pennut: Ruuti, Karma, Lina, Louna, Astro, Jack, Veikko ja Hemmo!

 

Brufinn Kenneltreffit 2017 INFO

 

Paikalle voi saapua jo perjantaina 9.6 klo: 15.00 eteenpäin ->
Sunnuntaina 11.6 Klo: 16.00 eteenpäin lopetellaan ja siivotaan paikat ja lähdetään kotiin.

 

Meille on varattu Jaakontalot A&B jotka sijaitsevat vierekkäin, autot voi parkkeerata talojen läheisyyteen. 

 

HUOM HUOM. JAAKONTALO C on varattu toiselle koiraporukalle (Suomen Picardinpaimenkoirat ry). Joten otetaan huomioon myös heidät koiriamme ulkoiluttaessa. Heidän talonsa siis samassa pihaiirissä kuin meidän A ja B talot. Olen treenialueista yhteydessä heidän yhteyshenkilöönsä ettei yhteentörmäyksiä tule. Treenialuetta kuitenkin pitäisi olla mukavasti molemmille porukoille. Meidän ja heidän ruokailut tapahtuvat päätalolla joten heidänkin väkeä voi olla silloin syömässä, tämä ei aiheuta meille toimenpiteitä. 

 

Huom Huom! Talojen laskuun kuuluu perussiivous, mutta meidän tulee jättää ne kuitenkin siistiin kuntoon. Joten jokainen talossa oleileva huolehtii oman alueensa siistiksi ennekuin poistuu talosta eli jos koira on häkissä mukana niin lakaiskaa paikka ja kerätkää roskat pois.

 

Koulutuksien aikataulut:

 

Lauantaina 10.6 
Aamupäiväryhmä klo: 9-12.00 
Iltapäiväryhmä klo: 13-16.00

 

Sunnuntaina 11.6
Aamupäiväryhmä klo: 8.30-11.30
Iltapäiväryhmä klo: 12.30-15.30

 

Majoittuminen:
- Koirat voivat majoittua talossa häkeissä tai sitten omissa autoissa
- Ihmisille on sänkypaikat (myös muutama huone)
- Ottakaa omat lakanat ja pyyhkeet mukaan, talossa on tyynyt ja peitot
- Erillinen liite huone/paikka jaoista
- Taloissa on saunat/suihkut, kunnon keittiö helloineen, kahvinkeittimineen, mikroineen ja jääkaappeineen jne
- Meillä on molemmissa taloissa kaasugrillit missä grillailla iltasella herkkuja

 

Talojen piha-alue:
- Piha-alueelta kerätään roskat ja koirien jätökset pois, laitan muutamia jätesäkkejä piha-alueelle. Mustat säkit roskat+koirien jätökset, valkoisiin kerätään sitten tölkit
- Alueella voi olla käärmeitä, joten katsokaa missä päästätte koiranne juoksemaan
- Piha-alueella ajetaan maltillisesti

 

Rantasauna:
- Meille on varattu lauantai illaksi rantasauna joka pitäisi olla lämpimänä klo: 18.00 -> eteenpäin. Sauna on puusauna joten meidän tulee itse lisäillä puita!

 

Ruokailut: (ruokailut tapahtuvat PÄÄTALON RUOKASALISSA: meno autoilla)
- Perjantaina tulijat, omat eväät mukaan. Perjantaina ei ruokailuja
- Lauantaina aamupala klo: 7.30-8.30
- Lauantaina lounas klo: 12-13.00
- Sunnuntaina aamupala klo: 7.00-8.00
- Sunnuntaina lounas klo:11.30-12.30

 

On ilmoitettu: 1kpl gluteeniton ruokavalio, 2kpl laktoositon ruokavalio, 1kpl katkarapu allergia, 1kpl Vegaani sunnuntaina

 

LAUANTAINA ILLALLA PIDETÄÄN NYYTTÄRIT klo: 17.00 aloitetaan! 
- Tuotavista tehdään oma listansa joka alla (jokainen tuo jotakin niin saadaan pöytä koreaksi), meillä on porukassa yksi keliaakikko joten tervetulleita ovat myös gluteenittomat ja myös laktoosittomat herkut. Jokainen ottaa omat juomat ja grillattavat mukaan!

Kenneltreffien nyyttärilistaa, laitappas minulle viestiä mitä voisit tuoda, niin saadaan taas herkkupöytä la illalle klo:17.00 ->

Brufinn kenneltreffit - Yöpyjiä 36 henkeä
Lauantain 10.6.2017 nyyttärilistaa:

- RaikasSalaatti: Sonja P
- Ruokaisasalaatti:
- Pastasalaatti: Tonnikalapasta "salaatti": Maria Hy
- Suolainen piiras:
- Makea piiras: Minna Hj

- Jotain makeaa leipomusta: Ida

- Kertakäyttöastiat (lautaset, ottimet, mukit/kupit): Jenny H
- Juotavaa: Limut: Eveliina H Vichyt: Sari N
- Patonki & levitteet: Minna S
- Karkkia: Maria S
- jne

 

AJO-OHJEET PÄÄTALOLLE (ei Jaakontaloille -> katso maastokartta):
OSOITE: Surkeenjärventie 170, 41840 MOKSI

 

Petäjäveden kautta:
Petäjävedeltä käännytään Korpilahti 40 suuntaan, siitä ajetaan 2,7 km ja käännytään sitten vasemmalle Korpilahti 37 suuntaan, ajetaan 5,4 km. Seuraavaksi oikealle viitoista Sahloinen 9 ja Koskenpää 17, siitä ajetaan 9 km, tulee viitta vasemmalle Kuusanmäki 17 ja Moksi 11, ajetaan 5 km ja käännytään viitasta Surkeenjärventie / MATKAILUTILA SURKEENJÄRVI vasemmalle ja pihaan on noin 1,7 km.

 

Korpilahden kautta:
Korpilahden kirkonkylän kohdalta käännytään Petäjäveden viitan suuntaan ja ajetaan 8 kilometriä. Viitasta Sahloinen-Moksi käännytään vasemmalle ja jatketaan eteen päin 12 kilometriä. Viitasta Surkeenjärvi / Perälä ei vielä käännytä oikealle, vaan ajetaan vielä 200 m. Käännytään seuraavassa risteyksessä viitasta Surkeenjärventie / MATKAILUTILA SURKEENJÄRVI oikealle, tästä pihaan on matkaa noin 1,7 kilometriä.

 

Suosittelemme vahvasti seuraamaan näitä ajo-ohjeita navigaattorin sijaan. Moksi ja lähikylät ovat täynnä pieniä sivuteitä, jotka saattavat johdattaa navigaattoria harhapoluille.

Meille on matkaa Jyväskylästä 40 km, Tampereelta 150 km ja Helsingistä n.270 km

 

Kuvassa: maastokartta missä alueet

 

Koulutusryhmät julkaisen lähipäivinä!

1. kesä, 2017